Temizlik Firması Telefon Numaramız : +90 546 826 27 23

Ankara Temizlik Firması Havuz Temizliği

Havuz Temizliği

Havuz temizliği ve dezenfeksiyonu, aile sağlığı için ciddi önemlidir. Çünkü havuzun suyundaki kalsiyum ve magnezyum iyonları zamanla kireçlenme ve sonrasında yosunlaşma görülür. Bu durum hastalık yapan mikroorganizmaların çoğalmasına sebep olur. 

Eğer bir havuz sahibi iseniz yıllık ve 6 aylık bakımlarını kesinlikle es geçmemelisiniz. Havuz temizlik maddelerini el altında bulundurmalı. Havuz temizleme uzmanlarından ilk etapta bunların nasıl kullanıldığı öğrenilmelidir. Kimyasal maddelerin hangi oranlarda ve miktarlarını uzmandan bilgi alınmalıdır.

Havuz kullanılmadan önce ilk yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

 1. İlk önce yapılması gereken suyun  PH değerini öğrenmektir. Elinizdeki PH değeri kontrol edici maddelerle, 7,2 ile 7,8 değerleri arası elde edilmelidir.
 2. PH değeri ayarlandıktan sonra, toz klor yada tablet klor atılarak dezenfekte işlemine geçilir. Havuz suyu değiştirme süresi burada hatırlatmaya fayda var. 3 günde bir havuzun suyu değiştirilir ve klorlama işleminden sonra en az 3 saat havuza girilmemelidir. Klor mantar gibi hastalıkların bulaşmasını engeller. Ayrıca kolera, tifo, göz ve kulak hastalıklarının da bulaşmasına engel olur.
 3. Yosun giderici klorlama aşamasından sonra atılmalı.
 4. En son sıvı topaklayıcısı ile havuz temizlik işlemi sonlandırılır.

Otomatik havuz temizleme sistemi olan havuz sahipleri biraz daha şanslı. Sadece yıl içinde bakımlarını yaptırması ve havuz kenarındaki pisliklerden kurtulması gerekmektedir.

Genelde kış ayları geldiğinde havuzun suyu boşaltılır. Yapılmaması gereken bir işlemdir. Eğer kış aylarında havuz boş kalırsa ağaç yapraklarının bile havuz zeminindeki mermer yada fayanslara iz yapacağını unutmamalı.


Kesinlikle yosun ve kireçlenme yapmaması için yüzme havuzlarında günlük, haftalık ve aylık periyotlarla düzenli bakım yapılmalıdır. Özellikle topluma açık olan yüzme havuzlarında sağlık müdürlüklerince kontrol edilmesine rağmen, halkın görebileceği açık panolara tetkik ve temizlik sonuçlarını asmaları gerekmektedir. Bu tip havuzlara girerken havuz bakım zamanlarına dikkat edilmelidir. Bakımının yapıldığına dair belgelere bakılmalıdır.
 

Klor ve ozon gibi havuz suyunu dezenfekte eden kimyasallar, havuzun içindeki deri döküntüleri ve saç gibi maddeleri temizlemez. Bu yüzden havuz suyunun düzenli olarak filtreden geçmesi gerekmektedir.

Suyun berraklığı onun ne kadar temiz olduğunun göstergesidir. Kimyasallar ve filtre bu konuda kısa vadede yardımcı olsa da uzun zamanlarda iş görmeyebilir. Çünkü havuzun zemin ve yanlarında oluşan istenmeyen bakteri plaklarından da kurtulmak gerekir. Bunun havuzun belirli aralıklarla boşaltılıp ve yüzeyleri ekipmanlarla temizlendikten sonra yeniden doldurularak, daha net berraklık elde edilebilir.

Havuz filtreleri havuzun genişiliği ve kullanılacak kişi sayısına göre kontrol edilmelidir. Yoğun ise günde 2 kere, diğer koşullarda günde bir kez kontrol edilip, ters yıkama yapılmalıdır. Saç yada kıl gibi maddeleri tutan filtre içindeki kıl tutucu haftada 2 defa açılıp, boşaltılmalıdır.

 

Havuzu olan kişilerin yada kurumların havuz temizliği yapmaları için pH düşürücü, klor, yosun giderici, sıvı topaklayıcısı olmak üzere 4 ana madde her zaman hazır bulunmalıdır.

Havuz temizliğinde suyun PH değeri  7,2 ile 7,8 arasında olması için pH düşürücü kesinlikle el altında olmalı. Eğer Ph değeri düşerse bakteri çoğalma riski artar.

Havuz temizliğinde olmazsa olmazı klor bir çok kişi tarafından pek sevilmez. Bir çok kişi halen klorun tehlikeli olduğunu düşünür ve havuza girmekten çekinir. Klor suyla karışıp eridiğinde insan sağlığına zararı olmaz, tek sorun toz yada tablet ile insan derisinin direkt etkileşime girmesi ile tahriş yapmasının verdiği zararı bilmek gerekir. Havuz suyu dezenfekte edici klor genelde toz yada tablet olarak suya atılır.

Havuz diplerinde eğer ayak kaymaya başlıyorsa yosun tabakalarının oluşmaya başladığını gösterir. Bir çok havuz sahibi ellerinin altında bulunan yosun giderici maddeler ile bu sorunun üzerinden gelmektedir.

Kapalı havuzlarda az görülse de daha çok açık havuzlarda görülen ufak pislikleri, sıvı toplayıcılarla kum filtresine doğru itilerek tutulması sağlanır. Havuz daha da berrak gözükecektir. 
 

Havuz temizliğinde bilinmesi gereken püf noktalar

Şimdiye kadar öğrendiklerimizi ve havuz temizliği hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca özetleyelim.

 • Havuzlar yüzme ve süs mekan havuzları olarak ikiye ayrılır. Süs havuzları genelde kişisel olarak temizlenebilir.
 • Yaz aylarının vazgeçilmezi yüzme havuzları, devamlı kullanım ve dış etkenlerinde etkilemesi ile çok sık kirlenir.
 • Yüzme havuzları düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmelidir.
 • Yüzme havuzu temizlikleri; günlük, haftalık, 3 ve 6 aylık periyotlar ile yapılabilir. Sadece havuzun Ph değerini ve klor miktarını ayarlamak dezenfekte edildi anlamına asla gelmez.
 • Havuz temizliğinde asıl konu havuzun ve denge tankının boşaltılıp 3-6 aylık yapılması gereken genel temizlikleridir. Havuz genel temizliği yoğunlukla Nisan ve Temmuz aylarında yapılmalıdır.
 • Havuz ve havuz denge tankı temizliği hizmeti uzman, yetki ve kalite belgelerine sahip kuruluşlara yaptırılmalıdır.
 • Hizmet verecek kurumun iş güvenliği belgeleri, İSG ve hekim sözleşmeleri,  İSO 9001 belgeleri, yetki belgeleri mutlaka talep edilmelidir.
 • Personellerin ise havuz suyu operatörlüğü belgesi, portör muayene kayıtları, İSG sertifikaları, hijyen ve mesleki yeterlilik belgeleri sorgulanmalıdır.

Eğer bir profesyonel destek alıp, havuz temizliği anlaşması yaptığınızda, havuz temizliği aşağıdaki sıraya uygun yapılır ve size teslim edilir.

 1. Havuz suyu temizlik gününe kadar boşaltılır,
 2. Personel iş güvenliği önlemlerini aldıktan sonra, tek kullanımlık hijyen kıyafetini giyer,
 3. Havuz dibindeki su yüksek emiş kapasitesine sahip motorlarla dışarı tahliye edilir,
 4. Dipte biriken balçık, çamur ve dış etken kirlilikleri, havuz dışarısına tahliye edilir,
 5. Zemin ve duvarlar kir sökücü madde ile fırçalanarak temizlenir,
 6. Kapasitesi 150 Bar olan basınçlı kompresörler ile havuz içi komple yıkanır.
 7. Son kalan dip suyu da havuz dışarısına tahliye edilip, sağlıklı kullanıma teslim edilir.